wtorek, 8 września 2015

Festiwal Żywych Kultur, czyli fermentacja po szwedzkuMam za sobą pierwsze warsztaty octowe i muszę przyznać, że były bardzo udane :)
Ale od początku...

Pamiętacie Agatę z Miejskiej Kuchni Roślinnej, moją tegoroczną bohaterkę? Na zlocie zielarzy upichciłyśmy razem szaloną, dziko-fermentowaną kolację. Tym razem wybrałyśmy się na pierwszy szwedzki Festiwal Fermentacji Levande Kultur czyli Żyjące Kultury (czy coś w tym rodzaju). Agata miała tam prowadzić warsztaty i namówiła mnie, żebym też się zgłosiła. Tak też zrobiłam :)

Jechałyśmy z duszą na ramieniu, nie bardzo wiedząc czego się spodziewać. W programie dnia nasze warsztaty były jedynymi po angielsku, spodziewałyśmy się więc bycia jedynymi przybyszkami, niczego nie rozumiejącymi. Okazało się jednak, że nie było się czego bać, przyjęto nas z otwartymi ramionami, jak swoich. Bo chyba musi istnieć jakaś niewidzialna nić porozumienia między ludźmi fascynującymi się bakteriami, drożdżami, grzybami i pleśniami ;)
Pogadanka o natto

https://timogarden.wordpress.com/
Musicie ją usłyszeć! https://www.youtube.com/watch?v=-ymwTNK0Mz8


http://treelery.com/Pokaz robienia miso
Moje octyObiad po powrocie: tempeh ze słodkim łubinem w marynacie z miso, podwędzany sos różano-mirabelkowy, kiszony czosnek niedźwiedzi, kiszone owoce kapusty nadmorskiej oraz czosnku wężowego, prażone nasiona róży i zielenina z balkonu

8 komentarzy:

 1. O, pięknie prezentowały się Twoje octy w tych buteleczkach - widać kolory, jak dzieła sztuki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wszystkim się podobały, jakiś fotograf nawet je obcykał :) tylko oczywiście ja gapa nie zdążyłam zrobić im sesji :(

   Usuń
 2. Mmmmm, robi wrazenie, no i glodna sie zrobilam....A jeden pan przypomina staruszka Pettsona z ksiazki S. Nordqvista :) Pozdrawiam, Ewa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Olu :) Piękna impreza, piękne słoiczki i butelczyny oraz tytuł, który mnie uśmiechnął :) Festiwal Żywych Kultur brzmi tak etnograficznie!!

  OdpowiedzUsuń